Daniel Adams
Daniel Adams

درباره ژئوممبران

ژئوممبران‌ها:

ژئوممبران ورقی از جنس پلی اتیلن HDPE، پی وی سی PVC و ... است که خاصیت عایق کاری انواع سطوح بدون نیاز به زیرسازی خاص را دارد. که باعث نفوذ ناپذیری نسبت به انواع سیالات(برای مثال آب، مواد شیمیایی و نفتی) می شودو جهت آب‌بندی کردن، ساخت دریاچه‌های مصنوعی، استخرهای پرورش ماهی و استخرهای صنعتی، لاگونهای فاضلاب و لوله‌های انتقال آب و فاضلاب کاربرد دارند. ژئوممبرین یا ژئوممبران می تواند به تنهایی و یا با انواع پوشش ها، چون صفحات بتنی یا سنگ ریزه نصب شود. از جمله ی کاربرد های این محصول، استفاده برای بهبود کیفیت سدهای قدیمی ٫ ایزولاسیون ٫ جلوگیری از نشت در کف مخازن ٫ سازه های آبی و ... بکار میرود. عمر ژئوممبرین های بدون پوشش به دلیل اینکه در معرض اشعه ی ماوراء بنفش قرار می گیرند اندکی کمتر از ژئوممبرین های پوشش دار می باشد ولی در مقابل، تعمیر آنها از نوع پوشش دار آسان تر است. از طرفی ژئوممبرین های پوشش دار بیشتر در معرض خطر سوراخ شدگی قرار دارند. معمولاً در زیر و روی ژئوممبرین ژئوتکستایل قرار می دهند تا آن را در مقابل سوراخ شدگی محافظت کند.همچنین باعث تقویت قدرت تحمل بار سازه و ژئوممبرین می شود. در این حالت، ژئوتکستایل همچون ضربه گیری عمل می کند که از تمرکز فشارهای وارده بر لایه ی ژئوممبرین می کاهد. نصب ژئومببرانها توسط جوش بخار و سیمهایی از جنس پلی اتیلن صورت میگرد که توسط حرارت آب شده و دوسطح ورق به هم چسبانده می شود.

 

معيارهاي ساخت و انتخاب ژئوممبران ها:

در حال حاضر ژئوممبران ها با استفاده از تعدادي از پليمرهاي الاستومرها كه عموما غشاءهاي مسلح يا حفاظت شده مي باشند استفاده می شود.

- در معيارهاي انتخاب ژئومببرين نكات زير بايد در نظر گرفته شود:

*انعطاف پذيري لازم، براي جابجايي هاي بزرگ غيرمتقارن پيش بيني نشده در داخل خاكريزي با قابليت بهره برداري دردماهاي پائين - حدود ٤٥ درجه-  مقاومت شيميايي لازم برابر مصالح در تماس / مقاومت زياد در هنگام احداث / امكان پذيري اتصال در دمای نسبتاً پائین و همچنین در دمای بالا

 

معرفي ژئوممبرين:

از پليمرهاي مصنوعي براي ساخت ژئوممبرين استفاده مي شود . لايه ها و آب بنديهاي غشايي با نفوذپذيري بسيار كمي هستند

كه در پروژه هاي سازه اي و .... بكاربرده مي شود .بالاخص در نزديكي رويه بالا دست يا به روي روية بالادست سد قرار داده مي شوند.

 

اهميت ژئوممبرين ها :

ضرورت نفوذپذيري كم، سرعت نصب بالا ، كارائي قابل توجه مقاومت در برابر مواد شيميايي و مقاومت در برابر پاره شدگي،

بالاخص در پروژه هاي سدسازي و حتي حفظ محيط زيست ، همچون جلوگيري از حركت سيال به منطقه ايكه داراي آب شرب است، حبس مواد زايد ،جلوگيري از حركت فاضلاب و مواد مضر شامل مواد راديواكتيو به محيط زيست و محبوس كردن مواد در سازه هاي هيدروليكي ، استفاده در فراز بند سازه هيدروليكي seepage  شيميايي و زباله هاي شهري ، كنترل تراوش و كنترل خاكهاي تورم زا ، نفوذناپذيركردن مخزن هاي آب زير زميني و جلوگيري از حركت آب زيرزميني به (offer dam) بالاي فوندانسيون و حتي در نفوذ ناپذير كردن جدارة تونل، اهميت كاربري اين مواد را متذكر مي شود.

 

محدوديت اجرايي ژئوممبرين:

- كاربرد ژئوممبرين در سد خاكي نياز به تراكم بدنه سد دارد.

 - کاربرد ژئوممبرین در پی نیاز به سطح صاف و ایستا بعد از بتن ریزی دارد .

- در آناليز پايداري شيب بالا دست بايد موقعيت مصالح اشباع در نزديكي ژئوممبرين در نظر گرفته شود.

- پايداري لايه محافظ روي ژئوممبرين به هدف ارزيابي اثرات تخليه سريع آب مخزن و امواج بررسي گردد.

در دانه بندي، آماده سازي Transition - لايه انتقالي ما بين بدنه سد و ژئوممبرين بايد كارائي لازم را براي انتقال فيلتر ، زهكش و حفاظت غشاء ژئوممبرين داشته باشد. ، 

در انتخاب و استفاده از ژئوممبرين بايد استحكام و مقاومت آن در برابر تنش هاي قائم احتمالي در نظر گرفته شود و لايه محافظ ژئوممبرين نبايد از روي شيب لغزيده و با حركت امواج باعث پارگي آن گردد .

 

2019-02-14 08:37:02

Shipping
بازگشت بی قید و شرط محصول

برگشت کالا در صورت نارضایتی مشتری

Money Back
پرداخت آنلاین درب منزل

پس از دریافت و اطمینان از کالا پرداخت کنید

Support
حمل رایگان و سریع سفارش

سفارش خود را بسرعت تحویل بگیرید

Payment
ضمانت اصل بودن محصول

مطمن باشید کالایی اصل و با کیفیت خواهید داشت