Daniel Adams
Daniel Adams

بتن

*توضیحات بتن:

بتن از سه دسته اساسی آب ، سنگدانه ( شن و ماسه ) و سیمان پرتلند تشکیل شده است . سیمان و بتن با یکدیگر متفاوتند. در واقع سیمان یکی از مواد بشکیل دهنده ی بتن است.

سیمان اغلب به صورت پودریی است و در زمان مخلوط شدن به آب و سنگدانه اضافه می شود . ماده حاصل از این فرایند پس از گذشت مدتی سخت شده و سپس منسجم میگردد که به آن بتن می گویند.

 

*مواد اصلی بتن:

1-سیمان پرتلند: حاصل سیمان و آب ماده چسبنده ایی است که باعث چسبیدن سنگدانه و ماسه می شود.

در اینجا به انواع مختلف سیمان و کاربردهای ان در ساخت و ساز اشاره شده است .

2- آب : برای واکنش شیمیایی با سیمان (هیدراتاسیون)، آب لازم است که رابطه مستقیم با کارایی بتن دارد. مقدار آب در بتن بستگی به میزان سیمان داردکه به آن نسبت آب به سیمان گفته می شود که هر چه این نسبت کمتر باشد مقاومت بتن بالاتر رفته و نفوذپذیریی آن کمتر است.

3- سنگدانه: سنگدانه های در بتن همان ذرات ریز و درشت شن و ماسه است . در اینجا به سنگدانه های بتن اشاره شده است.

*انواع بتن:

1- بتن با مقاومت عادی: این بتن دارای مقاومت بین 10 با 40 مگاپاسکال بوده و مدت زمان گیرش اولیه آن بین 30 تا 90 دقیقه است که بستگی به سیمان و شرایط آب و هوا دارد.

2- بتن ساده : در این بتن از هیچگونه میلگرد یا آرماتوریی استفاده نشده است. مواد اصلی این سیمان فقط سنگدانه و آب است. وزن مخصوص بتن ساده بین 2200 با 2500 کیلوگرم بر متر مکعب است و مقاومت آن بین 200 تا 500 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد.

3- بتن مسلح: به دلیل آنکه بتن ساده در برابر کشش مقاومت کمی دارد با تجهیز کردن بتن به وسیله آرماتور می شود مقاومت در برابر کشش را افزایش داد.

4- بتن پیش تنیده: در پروژه های بزرگ که مقاومت زیادیی می خواهد از بتن پیش تنیده استفاده می شود. این فنی خاص است که آرماتورها پیش از آنکه به بارگذاری سرویس خود برسند ، کشیده می شوند.

5- بتن پیش ساخته: می توان قطعات مختلف یک سازه را در کارخانه ساخت و در زمان احتیاج آن را به محل پروژه رساند مانند بلوک های بتنی. با اینکار می توان سرعت اجرا را افزایش داد.

6- بتن سبک: بتن هایی که وزن مخصوص کمتر از 1920 کیلوگرم بر متر مکعب را دارند می شود در گروه بتن های سبک قرار داد. استفاده از سنگدانه های سبک باعث کاهش وزن می شود.

7- بتن با وزن مخصوص زیاد: بتن با وزن مخصوص بین 3000 تا4000 کیلوگرم بر متر مکعب را بتن با وزن مخصوص زیاد می گویند. از این مدل بتن بیشتر در نیروگاه های هسته ای و سایر موارد مشابه استفاده می شود.

8- بتن هوادار یا هوازایی شده:در این نوع بتن با افزودن مواد هواساز، مقاومت در برابر یخ زدگی و چرخهای ذوب و یخ متوالی بالا می رود. دراینجا به بتن هوازایی با جزییات بیشتر اشاره شده است.

9- بتن پلیمری: دراین نوع بتن به جای سیمان از پلیمر استفاده می شود که باعث چسبندگی ذرات سنگدانه می شود.

10- بتن پر مقاومت: به بتنی که مقاومت آن بیشتر از 40 مگاپاسکال است ، بتن پر مقاومت گفته می شود. این نوع بتن با کاهش نست آب به سیمان تا 35 ، 0 حاصل می شود.

11- بتن خود تراکم: این مدل بتن با وزن خود متراکم شده هیچ نیازی به ویبره و لرزش ندارد. در اینجا به بررسی بتن خود تراکم پرداخته شده است.

12- بتن پاششی یا شاتکریت: فرق اصلی این بتن در نحوه اجرای آن می باشد. این بتن به سطح آرماتور آماده به کمک نازل پاشیده می شود. هرچقدر فشار هوای نازل بالاتر باشد عملیات تراکم بتن به مراتب بهتر انجام می شود.

 

*مشخصه های مورد انتظار در بتن

اختلاط بتن شامل مراحل اجرایی است که می شود به وسیله خود شما یا سایر نیروهای متخصص در کارخانه انجام می شود.

کیفیت بتن سخت شده باید در نطر گرفته شود برای مثال مقاومت در برابر یخ زدگی ، مواد شیمیایی ، نقوذپذیریی در برابر کلر.

هزینه :  به علت ارتباط کیفیت بتن با نسبت آب ، با کاهش میزان آب مصرفی میزان سیمان مورد نیاز نیز کاهش می یابد و می شود هزینه ها را کاهش داد.

-برای کاهش آب و سیمان می توان به سه زیر اشاره کرد :

1. از سخت ترین مصالح ممکن استفاده کنید.

2. از سنگدانه های درشت استفاده کنید.

3. نسبت ریزدانه به کل ذرات سنگدانه را بهینه کنید.
*انواع افزودنی های بتن و عملکرد آنها

افزودنی های بتن که با نسبت وزنی سیمان به بتن اضافه شده همان مواد شیمیایی هستند که برخی خواص و مشخصات بتن را اصلاح می کنند. میزان مصرف این مواد کم است. افزودنی ها با اهدافی مانند تعویق یا سریع گیرش ، افزایش مقاومت و بهینه سازی عملکرد در برابر یخ زدگی و مقاومت در برابر سولفات ها به کار گرفته می شوند.

 

2019-06-16 14:19:53

Shipping
بازگشت بی قید و شرط محصول

برگشت کالا در صورت نارضایتی مشتری

Money Back
پرداخت آنلاین درب منزل

پس از دریافت و اطمینان از کالا پرداخت کنید

Support
حمل رایگان و سریع سفارش

سفارش خود را بسرعت تحویل بگیرید

Payment
ضمانت اصل بودن محصول

مطمن باشید کالایی اصل و با کیفیت خواهید داشت