Daniel Adams
Daniel Adams

الیاف پلی استر ریسایکل

 

الیاف پلی استر ریسایکل:

الیاف پلی استر ریسایکل دسته ای از الیاف مصنوعی است که از محصولات پتروشیمی وحاصل فرایند پلیمراسیون می باشد. حدود نیمی از الیاف تولیدی جهان پلی استر ریسایکل است که در رنگها و اندازه های مختلف از لحاظ ضخامت و اندازه نخ قابل تولید است. الیاف پلی استر ریسایکل در واقع بازیافت شده بطری های آب معدنی است که پس از شسشتشو و خرد شدن آب میشوند و بصورت الیاف مصنوعی در می آیند. تولید این الیاف علاوه بر چرخش صنعت، کمک شایانی به کاهش آلودگی محیط زیست می کند. پاکسازی طبیعت از این بطری ها به طور مستمر، باعث کاهش زباله می شود. همچنین باعث:

 1-حل مسئله کیفیتی از راه آلودگی های مختلف افزودنی ها مثل آنتی اکسیدان رنگدانه ها تثبیت کننده ها و ضدعفونی کننده ها

2-انسداد و کوتاه شدن زنجیره پلیمری در مرحله پلیمراسیون

3- پیدا کردن جایگزینی برای آنتیموان که یک کاتالیزور سرطان زا است.

4-حصول اطمینان از مواد اولیه صنعتی ثابت و بسته شدن حلقه با پرورش مواد اولیه از پارچه پیش و پس از مصرف کننده

5-دستیابی به قابلیت ردیابی و شفافیت در جمع کردن و سازماندهی با شرایط اجتماعی

6-بررسی ملاحظات چرخه حیات و تجزیه و بازیافت پلیمر

7-گسترش ملاحظات چرخه پلیمرهای مصنوعی

8-تبدیل فیبرها و انتقال صنعت به سمت مواد زیستی تجزیه پذیر

حدود نیمی از صنایع پوشاک جهان از الیاف پلی استر ریسایکل ساخته شده است که پیش بینی شده است این آمار تا سالهای آینده دوبرابر شود. زیرا مردم علاقمند هستند به داشتن لباس های مقاوم و مقاوم تر. الیاف پلی استر ریسایکل جایگزینی برای نساجی نیست. زیرا از پلی اتیلن ساخته شده است. به طور کل می توان گفت همه ی لباس های ما از نفت خام ساخته شده است. این در حالیست که دولت ها خواستار اقداماتی برای حفظ حرارت زمین هستند.

شرکتهای بزرگ نساجی مانند آدیداس در سالهای گذشته میزان مصرف الیاف پلی استر ریسایکل خودر را تا 25 درصد افزایش دادند. یک آمار نشان میدهد شرکتهایی که این قرارداد را امضا کردند 2 سال قبل از زمان تعیین شده 36 درصد استفاده از نخ و الیاف پلی استر ریسایکل خود را افزایش دادند. الیاف پلی استر ریسایکل از ذوب کردن پلاستیک های موجود در طبیعت و دوباره چرخاندن پت بطری های آب معدنی بدست می آیند. 8 میلیون تن زباله پلاستیکی سالانه به دریاها و اقیانوسها میریزد. درحال حاضر 150 میلیون تن پلاستیک در محیط زیر آب در حال گردش است.

حتی اگر این سرعت حفظ شود نیز تا سال آینده مقدار زباله ها در دریاها بیشتر از ماهی ها میشود. استفاده از نخ و الیاف پلی استر ریسایکل باعث کاهش وابستگی ما بیه نیاز مواد خام نفتی می شود. استفاده از الیاف پلی استر ریسایکل حتی میتواند جایگزینی برای استفاده از پشم گوسفند و سایر حیوانات باشد برای تولید بالشهای راحتی و همچنین ساخت پتو. بازیافت پلاستیکها برای تولید الیاف پلی استر ریسایکل باعث کاهش میزان دفن زباله میشود که این خود نیز باعث کاهش میزان انتشار سم میشود. فرایند بازیافت تاثیر بسزایی در محیط دارد. تراشه های پلی استر تولید شده که اصطلاخا به آن پرک گفته میشود، بسته به رنگ بطری ها میتواند به رنگهای متفاوتی باشد.

برخی از آنها سفید هستند درحالی که برخی دیگر کرم متمایل به زرد هستند. در صنعت برای تولید ژئوتکستایل پلی استر ریسایکل تمایل مشتریان به استفاده از ژئوتکستایل پلی استر ریسایکل سفید است که نسبت به سایر رنگها از قیمت بالاتری برخوردار است. زیرا ساختن رنگ به سختی انجام میشود. برخی از رنگها به سختی سفید می شوند به طوری که از سفید کننده های کلر بر پایه سفید استفاده میکنند. الیاف پلی استر ریساکل به طور کلی به چند دسته تقسیم می شوند:الیاف پلی استر ریسایکل سفید - الیاف پلی استر ریسایکل خودرنگ- الیاف پلی استر ریسایکل رنگی که در صنعت تولید ژئوتکستایل نبافته پلی استر اکثرا به رنگ سبز، مشکی و ملانژ تقسیم میشوند.

الیاف پلی استر ریسایکل ملانژ یا همان الیاف پلی استر ریسایکل الوان در واقع تلفیقی از کلیه الیاف پلی استر ریسایکل رنگی میباشد که در نهایت به رنگ تقریبی قهوه ای در می آیند.

عدم هماهنگی پرگ ها برای جذب رنگ باعث میشود رنگ آمیزی الیاف پلی استر ریسایکل بصورت دسته ای بدست آیند و این میتواند و این باعث مصرف زیاد آب و انرژی میشود.

ویژگی الیاف پلی استر ریسایکل (بازیافتی) : 100% بازیافتی – عاری از هرگونه ترکیبات شیمیایی سمی – طول عمر طولانی- ضدآب و ضد خوردگی

 

کاربرد الیاف پلی استر ریسایکل: تولید ژئوتکستایل نبافته- تولیدی فرش و موکت – تولید پتو و بالشت- استفاده در نساجی برای تولید پارچه و انواع لباس ها، کیف و کفش و... – تولیدی مبلمان

 

الیاف پلی استر ریسایکل به منظور حفاظت از اکوسیستم و محیط زیست و همچنین ایجاد یک زمین زیبا و پاک برای نسل های آینده توسعه داده میشوند و به دلیل عدم وابستگی به مواد نفتی، باعث حفظ منابع طبیعی و کاهش بار محیطی و بدون کمبود کیفیت می شود. با استفاده از فن آوری ترکیبی با درجه حرارات بالا ضایعات نخ و منسوجات در ابتدا مرتب شده و پس از آن با گرد و غبار چوب ترکیب شده برای تولید محصولات پلاستیک قابل بازیافت و سازگار با محیط زیست است.

دو راه بازیافت برای بطری های مصرف شده وجود داد:

1-بازیافت مکانیکی فیبر پلی استر از بطری مصرف شده که شامل فرایند زیر می شود:

شستشو، برچسب زدن، مرتب سازی، سنگ زنی، خشک کردن، خردکردن، ذوب کردن، اکسترود کردن، پلت کردن، چرخش و در نهایت تبدیل به الیاف پلی استر ریسایکل. انتخاب منابع خوب بطری های پلاستیکی کیفیت خوب نتیجه را تضمین می کند. برای تهیه چیپس پرک از بطری های تمیز و مرتب شده استفاده میشود.

2-بازسازی مواد شیمیایی رشته الیاف پلی استر ریسایکل. این فرایند شامل مراحل زیر است:

بطری های استفاده شده شستشو داده می شوند، پس از مرتب سازی و پوسته پوسته شدن خشک می شوند. بعد از پروپلیمریزه کردن بازیافت پلت انجام میشود و در نهایت با چرخش مواد الیاف پلی استر ریسایکل بدست می آید.

از نخ و الیاف پلی استر ریسایکل در بافندگی، تولید تیشرت، کفش و غیره استفاده میشود که پیش تر به آن اشاره شد.

 

 

2019-06-26 15:24:24

Shipping
بازگشت بی قید و شرط محصول

برگشت کالا در صورت نارضایتی مشتری

Money Back
پرداخت آنلاین درب منزل

پس از دریافت و اطمینان از کالا پرداخت کنید

Support
حمل رایگان و سریع سفارش

سفارش خود را بسرعت تحویل بگیرید

Payment
ضمانت اصل بودن محصول

مطمن باشید کالایی اصل و با کیفیت خواهید داشت